Duży rajd dookoła Świnoujścia

Trasa przebiega wokół Świnoujścia, rozpoczynając i kończąc się w jego północno-zachodniej części (stacja UBB). Obejmuje zachodnią dzielnicę Wydrzany z mostami granicznymi na kanale torfowym (Garz i Kamminke), śródmieście, wybrzeże Władysława IV z przystanią promową, port jachtowy, fortyfikacje i dzielnicę nadmorską z promenadą transgraniczną.

 

 

UWAGA: Obowiązkowo należy posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport (dotyczy również dzieci)

START

Stacja kolejki UBB „Świnoujście Centrum” przy ul. 11 Listopada

NA SZLAKU

 • Most Kamminke – odtworzone połączenie (działające do czasów II Wojny Światowej), w miejscu gdzie poprzednio stał prowizoryczny drewniany mostek, zbudowany przez mieszkańców. Nowy most, oddany do użytku w 2010 r. był wspólną inwestycją polsko-niemiecką, w ramach której powstała m.in. ścieżka rowerowa
 • Fort Anioła, kiedyś Werk III – zbudowany w latach 1853-1858; określenie fortu pochodzi od uderzającego podobieństwa do Zamku Św. Anioła (Mauzoleum Hadriana) w Rzymie, na którym wzorowany był projekt architektoniczny warowni; trójkondygnacyjna rotunda, zwieńczona tarasem i basztą obserwacyjną; w Forcie Anioła znajdują się stałe ekspozycje i odbywają się liczne koncerty oraz wystawy.
 • Fort zachodni- zbudowany w latach 1843-1863; początkowo funkcjonował pod nazwą „Werk IV”, następnie m.in. jako „Batterie A” i „Westbatterie”; bateria nadbrzeżna rozbudowywana i modernizowana była przez kilkadziesiąt lat – z małej, parterowej reduty na planie kwadratu do otoczonego fosą wodną i wałami ziemnymi dzieła obronnego; po wojnie do 1962 r. stacjonowały na jego terenie wojska sowieckie; aktualnie w Forcie działa Muzeum Historii Twierdzy
 • Dzielnica nadmorska – z dobrze zachowaną zabudową, będącą przykładem architektury uzdrowiskowej, zabytkowe obiekty ze zdobionymi elewacjami, kolumienkami, wieżyczkami i lodżiami, charakteryzującymi architekturę uzdrowiskową (tzw. kajzerowską)
 • Promenada transgraniczna – najdłuższa nadmorska promenada w Europie, scalająca Świnoujście i gminę Heringsdorf.
 • Port jachtowy – największy port jachtowy na polskim wybrzeżu (pojemność do 400 jednostek), na terenie dawnych zabudowań starej stoczni, funkcjonującej tam prawie do samego końca wojny, położony niedaleko Parku Zdrojowego, XIX-wiecznych fortyfikacji, trzykrotnie odznaczony znakiem jakości „Błękitna Flaga”.

 

Trasa pochodzi z przewodnika rowerowego Świnoujście i okolice, wyd. Urząd Miasta Świnoujście

6 myśli na temat “Duży rajd dookoła Świnoujścia

 1. Idealna trasa by zwiedzić sobie całe Świnoujście:) A mi jako mieszkańcowi przypomina w jak pięknym mieście mieszkam:)

 2. Długie i malownicze trasy. Jak była ładna pogoda to trochę się pojeździło ale gdy jest zimno to się po prostu nie chce. Na przyszły rok znowu się będzie myśleć i chętnie skorzystam z opisów tras, może znajdę coś dla siebie.
  Pozdrawiam

 3. Nawet nie miałem pojęcia, że Świnoujście jest tak bogate pod względem turystycznym. Planuje w ogóle całe wybrzeże przejechać rowerem.

Komentarze są zamknięte.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Międzynarodowy Nadmorski Szlak Rowerowy R-10
Międzynarodowy Nadmorski Szlak Rowerowy R-10

Odcinek transgranicznego szlaku rowerowego wokół Bałtyku scalający Świnoujście z nadmorskimi kurortami wyspy Wolin (m.in. Międzyzdrojami i Dziwnowem). Przebiega możliwie najbliżej...

Zamknij